Задача №1
НазваЗадача №1
Сторінка1/9
Дата конвертації16.07.2013
Розмір1.47 Mb.
ТипЗадача
mir.zavantag.com > Право > Задача
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
Задача № 1.
20 березня 2004 року для оформлення спадщини після смерті Хмари І.І., який помер 10 березня 2004 року, до нотаріуса звернувся його син, Хмара В.І., який надав усі необхідні документи для видачі свідоцтва про право на спадщину. Проте, при зверненні до нотаріуса за отриманням свідоцтва про право на спадщину після закінчення терміну шести місяців, йому було відмовлено у видачі свідоцтва. Нотаріус пояснив, що 18 червня 2004 року заява про прийняття спадщини була також подана донькою спадкодавця – Рудакевич С.І. Рудакевич С.І. не змогла підтвердити факт родинних відносин зі спадкодавцем і їй було рекомендовано встановити його в судовому порядку. Напередодні Рудакевич С.І. зателефонувала нотаріусу та повідомила, що зогляду на значне навантаження в суді та довгий строк розгляду спадкових справ рішення по її заяві судом ще не винесене.

Хмара В.І. не погодився з поясненням нотаріуса, заявивши, що немає рішення суду про призупинення видачі йому свідоцтва про право на спадщину, а також зажадав винесення постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Чи обґрунтовані вимоги Хмари В.І.? Чи правомірним буде відмова нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії?
Відповідь: Вимоги Хмари не обґрунтовані, а відмова нотаріуса - правомірна. До спадкової справи додається крім заяви Хмари ще заява Рудакевич, яка є також заінтересованою особою. За заявою заінтересованої особи, яка бажає звернутися до суду для оспорювання права або факту, про посвідчення якого просить інша заінтересована особа, вчинення нотаріальної дії повинно бути відкладеної на строк не більше 10 днів (ст. 42 Закону «Про нотаріат», п. 12 «Інструкції про прядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України»).

Враховуючи умови задачі, нотаріус направляє Рудакевич листа з роз’ясненням вимог чиного законодавства України, та вимагає від Рудакевич в десятиденний термін письмового підтвердження від суду факту звернення Рудакевич до суду;

У разі одержання від суду повідомлення про надходження заяви Рудакевич про встановлення факту родинних відносин, вчинення нотаріальної дії зупиняється до вирішення справи судом.

Якщо за цей строк від суду не буде одержано повідомлення про надходження заяви, нотаріальна дія повинна бути вчинена.


Задача № 2.
Подружжя Стакан Т.Т. та Стакан П.М. уклали договір довічного утримання з Котигорошком І.І. За договором був відчужений житловий будинок.

Після смерті Стакана Т.Т. до нотаріуса звернулися Стакан П.М. та Котигорошко І.І. з проханням посвідчити договір про розірвання договору довічного утримання, оскільки Котигорошко І.І. став інвалідом І – ї групи і не в змозі виконувати умови договору довічного утримання.
Які дії нотаріуса?
Відповідь: Нотаріус повинен відмовити у вчиненні нотаріальної дії. Підставою є положення ч. 1 ст. 755 ЦК України. Договір довічного утримання не може бути розірваний за згодою сторін, а може бути розірваний за рішенням суду. Тому нотаріус повинен надати відповідну консультацію сторонам, роз’яснити положення діючого законодавства щодо цього питання та направити сторони до суду.

Задача № 3.
Війт В.В. заповів належний йому житловий будинок. В заповіті перший поверх будинку було заповідано дочці, а другий поверх – синові.

Після смерті заповідача до нотаріальної контори за оформленням спадщини звернулись син, дочка та внук (інвалід ІІІ – ї групи) Війта В.В..
Яке свідоцтво про право на спадщину має видати нотаріус?
Відповідь: Нотаріус повинен надати відповідну консультацію спадкоємцям, роз’яснити, що майно заповідане без зазначення ідеальних часток та видати свідоцтво про право на спадщину без зазначення ідеальних часток не має можливості та справа має вирішуватись у суді. Якщо спадкоємці (син та дочка) згодні, вони можуть відмовитись від прийняття спадщини за заповітом та прийняти спадщину за законом, як спадкоємці 1 черги. Розмір успадкованих часток при цьому не зміниться.

Задача № 4.
До держнотконтори звернулися спадкоємці гр. К.: син із заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину на квартиру; дружина із заявою про відмову від належної їй частки спадкового майна на користь сина спадкодавця. Протягом шестимісячного строку дружина звернулась знову з вимогою скасувати свою заяву, враховуючи, що їй не було відомо про наявність іншого спадкового майна.
Дії нотаріуса? Яким чином будуть видаватись свідоцтва про право на спадщину?
Відповідь: Нотаріус повинен надати відповідну консультацію дружині померлого, роз’яснити положення ч. 6 ст. 1273 ЦК України, а саме, що заяву не скасовують, а відкликають. Далі нотаріус повинен прийняти від дружини відповідну заяву про відкликання заяви про відмову від спадщини. Прийняти заяву про прийняття спадщини та видати спадкоємцям свідоцтва про право на спадщину за законом по ½ частини спадкового майна кожному.
Задача № 5.
У січні 2004 року подружжя П. склало спільний заповіт щодо майна, яке належало їм на праві спільної сумісної власності, на користь громадянина У. В лютому 2004 року один з подружжя П. помер. Спадкоємець У. за заповітом звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, та видачу йому свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Нотаріусом у видачі свідоцтва було відмовлено.
Чи правомірні дії нотаріуса?
Відповідь: Дії нотаріуса правомірні. Згідно ст. 1243 ЦК України частка померлого подружжя переходить до пережившого. Спадщину спадкоємець У має право одержати тільки після смерті пережившого подружжя.

Задача № 6.
2 січня 2006 року помер громадянин П., після смерті якого залишилось спадкове майно у вигляді квартири у місті Донецьку. До нотаріальної контори звернувся громадянин Н., який є онуком двоюрідної сестри спадкодавця з заявою про прийняття спадщини.

Чи належить громадянин Н. до якої-небудь черги спадкоємців за законом? В якому випадку він може одержати свідоцтво про право на спадщину?
Відповідь: Громадянин Н належить до 5 черги (6 ступень споріднення).

Громадянин Н може одержати спадщину у разі наявності доказів родинних стосунків та за умови відсутності спадкоємців попередніх черг.
Задача № 7.
2 січня 2004 року помер Клоп Л.О. не отримавши на заводі заробітну плату за останні три місяці. Він був одиноким, проживав сам у приватизованій квартирі.

До нотаріальної контори звернувся двоюрідний брат померлого з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на квартиру та вищевказану заробітну плату.

Прокоментуйте.
Відповідь: Згідно ст. 1227 ЦКУ сума заробітної плати, яка належала спадкодавцеві, але не була їм одержана за життя, при відсутності членів його сім’ї – входить до складу спадщини.

Нотаріус приймає заяву двоюрідного брата померлого про прийняття спадщини, витребовує від спадкоємця свідоцтво про смерть гр. Іванова Л.О., визначає за правилами ст.1221 ЦКУ місце відкриття спадщини, вчиняє всі інші дії, передбачені чинним законодавством.

Згідно ст.ст. 1263, 1266 ЦКУ двоюрідний брат померлого відноситься до родичів спадкодавця третьої черги спадкоємців за законом (спадкування за правом представлення).

При відсутності спадкоємців І-IІ черги за законом, на підставі наданих двоюрідним братом померлого правовстановлюючих документів на спадкове майно, нотаріус (по спливу 9 місячного строку з моменту відкриття спадщини) видає свідоцтва про право на спадщину за законом на квартиру та вищевказану заробітну плату на ім’я двоюрідного брата померлого.

Двоюрідний брат може бути спадкоємцем 5-ї черги за законом, якщо спадкоємці попередніх черг відсутні, усунені від права на спадкування чи не прийняли або відмовилися від прийняття спадщини
Задача № 8.
В державній нотаріальній конторі 10 січня 2006 року заведено спадкову справу до майна померлої 15 серпня 2003 року громадянки за заявою її чоловіка та двох малолітніх дітей. Судовим рішенням визнано чоловіка винним у смерті його дружини, але звільнено від відбування покарання у зв’язку із застосуванням амністії. Чоловік звернувся до державної нотаріальної контори за одержанням свідоцтва про право на спадщину на частину у спадщині, що залишилась після смерті померлої дружини.

Необхідно встановити коло спадкоємців та їх частки у спадщині.

Відповідь: Коло спадкоємців – дві малолітніх дитини померлої у рівних частках кожна (по ½ частини спадкового майна). Чоловік. Згідно ст.. 1224 ЦКУ усунений від права на спадкування.
Задача № 9.
20 січня 2005 року померла громадянка Диня Ніна Іванівна. З заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину звернулась дочка померлої Олена і троє внуків (дітей померлого в 2003 році сина Дині Н.І. Олега).

Прокоментуйте, хто має право на спадщину і на яку частку.

Відповідь: Дочка – ½ частина за законом.

Онуки – по 1/6 частині кожний за правом представлення.
Задача №10.
Спадкоємцями за законом померлого Ковальчука В.С. є його дружина, мати і донька від першого шлюбу. Заповіт відсутній. Спадковим майном є ½ частина квартири та ½ частина автомобіля. До нотаріальної контори звернулись мати та донька померлого, які не в змозі надати правовстановлювальні документи на майно, оскільки ті знаходяться у дружини померлого.

Які дії нотаріуса?
Відповідь: Прийняти заяву про прийняття спадщини від матері та доньки померлого, в якій зазначається про наявність іншого спадкоємця (дружини).

Завести спадкову справу.

Повідомити спадкоємця (дружину) про відкриття спадщини та необхідність з’явитися до нотаріуса для надання заяви про прийняття спадщину та надати необхідні документи.

Якщо на вимогу нотаріуса дружина померлого не надасть правовстановлювальні документи на спадкове майно, нотаріусу необхідно роз’яснити іншим спадкоємцям їх право звернутись до суду для захисту своїх порушених прав.

Якщо дружина подає правовстановлювальні документи, то нотаріус видає свідоцтва про право на спадщину за законом в рівних частках дружині, доньці і матері.
Задача № 11.
З проханням засвідчити копію паспорта до нотконтори звернувся громадянин С.
Дії нотаріуса.
Як бути у випадках, коли ці копії вимагають посольства іноземних держав ? Що може запропонувати в цих випадках нотаріус ?
Відповідь: Згідно п.255 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України від 03.04.2004р забороняється засвідчення вірності копії паспорта. Нотаріус може запропонувати засвідчити справжність підпису перекладача з прикладенням фотокопії паспорта.
Задача № 12.
Громадянин М. помер у м.Саратові, де мешкав останні роки життя. Після його смерті залишилось спадкове майно, яке складалося з квартири у м.Донецьку, грошових внесків в Ощадбанках м.Саратова та м.Донецька, земельної ділянки у м.Суми.

Ким будуть видаватися свідоцтва про право на спадщину. Які особливості видачі цих свідоцтв ?
Відповідь: Місце відкриття спадщини – м.Саратов, Російська Федерація. Між Україною та Росією на цей час діє Конвенція про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 22.01.1993 р.

В Україні беремо довідку, що спадкодавець не зареєстрований за місцем знаходження нерухомого майна.

Нотаріус, або в Донецьку, або в Сумах (куди раніше звернулися з заявою про відкриття спадщини) заводить спадкову справу. Цей нотаріус, що завів спадкову справу, видає свідоцтво про право на спадщину на квартиру в Донецьку, та на земельну ділянку в Сумах. А нотаріуси Російської Федерації видають свідоцтво про право на спадщину для дії за кордоном на вклад у м.Донецьку, а також оформлюють спадщину на вклад в Ощадбанку у м.Саратов (Російська Федерація).
Задача № 13.
До нотконтори звернулися спадкоємці гр.М.: син із заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину на квартиру; дружина із заявою про відмову від належної їй частки спадкового майна на користь сина спадкодавця. На протязі шестимісячного строку дружина звернулась знов з вимогою скасувати свою заяву, враховуючи, що їй не було відомо про наявність іншого спадкового майна.
Дії нотаріуса. Яким чином будуть видаватися свідоцтва про право на спадщину ?
Відповідь: Нотаріус, згідно ст. 1273 ЦК України, приймає заяву дружини померлого про відкликання її заяви про відмову від права на спадщину.

Нотаріус видає два Свідоцтва про право на спадщину: на сина та дружину померлого в рівних (по 1/2) частках.
Задача № 14.

Громадянин С. помер 20.11.2003 року, а в 2002 році від його імені було складено заповіт, на все майно на користь жінки, з якою перебував у фактичних шлюбних відносинах 3 роки. Також на ім’я матері в 2000 році було складено заповідальне розпорядження на грошові внески у банківській установі. Спадкоємицею на обов’язкову частку є його мати, яка в грудні 2003 року подала заяву про прийняття спадщини та видачу їй свідоцтва про право на спадщину на обов’язкову частку в спадщині.

Кому, в яких частках та які свідоцтва необхідно видати?
Відповідь: Оформляємо спадщину по старому ЦК України (редакція 1963р.), згідно п.5 Перехідних положень нового ЦК України. Заповіт на все майно не відміняє заповідального розпорядження на вклад.

Вклад не входить до складу спадкового майна.

Мати померлого оформлює в банку вклад на себе.

Матері видається свідоцтво про право на спадщину – на 2/3 частини всього майна (крім вкладу).

Спадкоємиці за заповітом видається свідоцтво про право на спадщину – на 1/3 частину майна.
Задача № 15.

У січні 2004 року подружжя М. склало спільний заповіт щодо майна, яке належало їм на праві спільної сумісної власності, на користь гр-на С. У лютому 2004 року один з подружжя М. помер. Спадкоємець С за заповітом звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, та видачу йому свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Нотаріусом у видачі свідоцтва про право на спадщину було відмовлено.
Чи правомірні дії нотаріуса?
Відповідь: Дії нотаріуса правомірні, так як згідно з ч.2 ст. 1243 ЦК України у разі смерті одного з подружжя частка у праві спільної власності переходить до другого з подружжя, отже за цих умов неможливо видати свідоцтво про право на спадщину за заповітом.
Задача № 16.

До нотаріуса звернувся гр. Н з проханням посвідчити договір довічного утримання від його імені. Які особливості буде мати такий договір, якщо гр. Н виповнилося 30 років? Набувачами по договору будуть громадяни К та С. На праві якої власності К. та С. отримають майно після смерті відчужувача? Набувачи відмовляються оцінити матеріальне забезпечення відчужувача в відповідній грошові сумі. Чи правомірна така відмова?
Відпоідь: За віком відчужувача відсутні будь-які особливості, тобто вік відчужувача не має значення для договору довічного утримання. Згідно п.3 ст. 746 ЦК України – на праві спільної сумісної власності набувачі набувають майно за договором довічного утримання.

Неправомірна відмова набувачів оцінити матеріальне забезпечення відчужувача в відповідній грошовій сумі (ст. 751 ЦК України).
Задача № 17.

2 січня 2006 року помер громадянин П., після смерті якого залишилось спадкове майно у вигляді квартири в місті Донецьку. До нотаріальної контори звернувся гр.Н ., який є онуком двоюрідної сестри спадкодавця з заявою про прийняття спадщини. Чи належить гр.Н до якої-небудь черги спадкоємців за законом. В якому разі він може одержати свідоцтво про право на спадщину?
Відповідь: Онук двоюрідної сестри спадкодавця – це троюрідний онук, що спадкує у п’яту чергу спадкоємців за законом. Троюрідний онук відноситься до родичів шостого ступеня споріднення. Він може одержати свідоцтво про право на спадщину за умови, що відсутні всі спадкоємці всіх попередніх черг та четвертого ступеня споріднення, а також він повинен надати всі необхідні документи, щоб довести наявність родинних зв’язків за спадкодавцем.
Задача № 18.
Громадянином Н була видана довіреність на право продажу належного йому жилого будинку на ім’я гр.С. через місяць після видачи цієї довіреності гр.Н звернувся до нотаріуса з проханням скасувати цю довіреність. Які правові наслідки виникають у цьому випадку у довірителя і у представника по цій довіреності, якщо:

А)ця довіреність була безвідкличною;

Б) представник вже продав від імені довірителя жилий будинок;

В)довіритель не повідомив представника про скасування їм довіреності.
Відповідь: А) Для даного виду повноважень (на продаж будинку) не передбачено видавати безвідкличну довіреність ( це передбачено лише ст.10 ЗУ „Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю”); також слід зазначити, що не можна скасувати безвідкличну довіреність (ст. 249 ЦК України).

Б) Вже вчинено правочин, представництво вже не діє.

В) Це порушення довірителем вимог п.2 ст.249 ЦК України, так як він повинен негайно повідомити представника про скасування довіреності.
Задача № 19.
. Після смерті 01.02.2006 гр.О. спадкоємцями за заповітом на жилий будинок є гр. Д. та Л., які не є спадкоємцями за законом. Спадкоємцями за законом є дружина померлого, 1927 року народження, інвалід другої групи, дочка померлого, 1954 року народження. Усі спадкоємці, як за заповітом, так і за законом, звернулись за одержанням свідоцтва про право на спадщину. Хто і в яких частках буде спадкувати майно, яке складається з жилого будинку, який раніше був подарований заповідачу його батьком?
Відповідь: Жилий будинок - це особиста приватна власність заповідача, так як набута ним на підставі дарування. Право на обов’язкову частку є тільки у дружини померлого, так як його дочка не відноситься до категорії осіб, що мають право на обов’язкову частку.

Дружина спадкодавця – спадкує 1/4 частку жилого будинку.

Два спадкоємці за заповітом спадкують по 3/8 частки жилого будинку.
Задача № 20

. До нотаріуса звернувся гр.Б., який є спадкоємцем за заповітом, посвідченим у 2005 році начальником слідчого ізолятора, після смерті гр.Л. Під час перевірки змісту заповіту було виявлено, що заповіт складено заповідачем не при свідках.

Дії нотаріуса? Як вирішити завдання у випадку, коли заповіт посвідчено в 2002 році?
Відповідь: Нотаріус повинен відмовити, згідно п.7 ст. 1252 ЦК України, заповіт, посвідчений начальником слідчого ізолятора, посвідчується при свідках.

Нотаріус приймає заяву про прийняття спадщини особою, на яку видано заповіт, але нотаріус відмовляє у видачі свідоцтва про право на спадщину, після спливу 6 місяців з моменту відкриття спадщини, та рекомендує спадкоємцю звернутися до суду.

В 2002 р. – начальник слідчого ізолятора взагалі не мав права посвідчувати заповіти (ст. 542 ЦК України в редакції 1963 року), тобто дії нотаріуса аналогічні.
Задача №21
Спадкодавець помер 05 січня 2006 року. До нотаріуса 03 липня 2006 року звернулася рідна сестра спадкодавця з вимогою прийняття від неї заяву про прийняття спадщини, так як за її поясненням, спадкоємці за законом першої черги, діти спадкодавця, до дня звернення її до нотаріуса не подали заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини або про відмову від неї , та виїхали до держави Ізраїль. Батьки спадкодавця померли до відкриття спадщини.

За відомостями житлового органу з спадкодавцем дійсно були прописані його діти та виписались до відкриття спадщини.

Дії нотаріуса. Пояснити.
Відповідь:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9

Схожі:

Задача №1 iconВыпускников высших медицинских учебных заведений по специальности...

Задача №1 iconРобоча програма та методичні вказівки до виконання завдань контрольних...
Мов, задача вибору постачальника, задача вибору місця роз­та­шування розпо­діль­чо­го складу на полігоні обслуговування, задача вибору...
Задача №1 iconЗадача 1
Задача До територіального управління нбу для реєстрації банківської установи надійшли такі документи
Задача №1 iconИсполнительные документы Задача 2
Задача Можно ли выдать исполнительный лист на основании следующих юрисдикционных актов
Задача №1 iconЗадача 2 в районе кинотеатра «Родина»
Тема: Понятие и классификация доказательств, цель, предмет и пределы доказывания. Задача 1
Задача №1 icon1. Задача, скласти позовну заяву
Задача про повітряне судно, поняття фактичного перевізника та перевізника за договором, повноваж
Задача №1 icon1. Задача, скласти позовну заяву
Задача про повітряне судно, поняття фактичного перевізника та перевізника за договором, повноваж
Задача №1 iconЗадача №1
Задача № Пострадавший А. доставлен на сортировочную площадку мпп через 2 часа после ядерного взрыва. Индивидуальный дозиметр отсутствует....
Задача №1 iconЗадача І задача ІІ
Ці умови основані на принципі розгалудження комбінаторного програмування. Для розв’язку загальноїцілочислової або змішано-цілочислової...
Задача №1 iconРозв’язання типових задач задача 1
Задача Зарость деревію звичайного займає площу 0,5 га. Середня урожайність трави складає 130 г/ Вкажіть метод визначення урожайності...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2013
звернутися до адміністрації
mir.zavantag.com
Головна сторінка