План заняття. I. Розгляд теоретичних питань Поняття, загальна характеристика та види способів забезпечення виконання зобов’язань. Співвідношення понять «способи забезпечення виконання зобов’язань» та «забезпечувальні обтяження»
Скачати 106.63 Kb.
НазваПлан заняття. I. Розгляд теоретичних питань Поняття, загальна характеристика та види способів забезпечення виконання зобов’язань. Співвідношення понять «способи забезпечення виконання зобов’язань» та «забезпечувальні обтяження»
Дата конвертації26.06.2013
Розмір106.63 Kb.
ТипДокументы
mir.zavantag.com > Право > Документы


ТЕМА 3. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВИКОНАННЯ ЗОБОВ’ЯЗАНЬ

Практичні заняття (4 години)
Заняття № 1 (2 години)
План заняття.

I. Розгляд теоретичних питань


 1. Поняття, загальна характеристика та види способів забезпечення виконання зобов’язань.

 2. Співвідношення понять «способи забезпечення виконання зобов’язань» та «забезпечувальні обтяження».

 3. Поняття, предмет, форми та види неустойки.

 4. Розрахунок розміру неустойки.

 5. Поняття та правова природа поруки. Договір поруки.

 6. Гарантія як спосіб забезпечення виконання зобов’язань.

 7. Завдаток як спосіб забезпечення виконання зобов’язань.


^ II. Перевірка знань студентів у формі тестування

III. Розв’язання задач

Заняття № 2 (2 години)
План заняття.

I. Розгляд теоретичних питань


 1. Поняття, правова природа та предмет застави.

 2. Підстави виникнення застави. Загальна характеристика договору застави.

 3. Види застав (загальна характеристика).

 4. Іпотека як вид застави.

 5. Особливості застави майнових прав.

 6. Особливості застави цінних паперів.

 7. Загальні положення щодо звернення стягнення на предмет застави та реалізації предмета застави.

 8. Припинення права застави.

 9. Притримання як спосіб забезпечення виконання зобов’язань.


^ II. Перевірка знань студентів у формі тестування

III. Розв’язання задач

Задачі
Задача 1 (до заняття № 1)

29.04.2007 р. ТОВ «Аврора» (Продавець) і ТОВ «Фенікс» (Покупець) уклали договір поставки партії меблів на суму 200 тис. грв. Покупець здійснив передплату всього товару у повному обсязі шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Продавця. Термін поставки - 20.05.2007 р. Договором було встановлено, що у разі порушення термінів поставки Продавець сплачує Покупцеві неустойку у розмірі 1% від ціни порушеного обов’язку за кожний день прострочення.

У зазначений термін на склад Покупця було доставлено лише частину меблів на суму 50 тис. грв. Інша частина взагалі не була поставлена. Наступного дня Покупець звернувся до Продавця з вимогою про негайне виконання зобов’язання або повернення 150 тис. грв. Однак Продавець заявив, що зараз виконати зобов’язання не може, оскільки у нього не працює устаткування з причини пошкодження електричних мереж ураганом, який пройшов по місцевості, де розташоване підприємство Продавця. Гроші він також повернути не може, оскільки більшу частину витратив на придбання матеріалів для виготовлення меблів за цим договором. Покупець погодився відстрочити термін виконання на 2 місяці. Але і через 2 місяці Продавець не виконав свого обов’язку. Покупець звернувся з позовом до господарського суду.

Питання: Яке рішення має ухвалити господарський суд?
^ Задача 2 (до заняття № 1)

Левшенков та Ананьєв, котрий мав дачу на праві власності в селі Семенівське, 20 квітня 2007 р. в усній формі домовилися про те, що Ананьєв здасть в оренду Левшенкову кімнату та віранду з меблями та постільними речами на період з 15 травня по 15 вересня 2007 р., а Левшенков зобов’язується сплатити за користування майном відповідну плату. До того ж Левшенков вручив Ананьєву 200 грн., зазначивши, що це завдаток. Про отримання зазаначеної суми Ананьєв видав Левшенкову розписку. Правочин було вчинено в присутності свідків – Євсєєва та Іванушкіна, котрі також хотіли зняти дачу в цьому населеному пункті.

Розраховуючи на досягнуту домовленість, Левшенков замовив вантажне таксі з вантажником і приїхав з родичами в село Семенівське. Однак кімната та віранда були вже зайняті сім’єю Закурдаєва, котрий запропонував Ананьєву вдвічі більшу орендну плату, і Левшенкову довелося на цьому ж таксі повернутися до міста.

Наступного дня Левшенков висунув вимогу, щоб Ананьєв сплатив йому 200 гривень і відшкодував витрати, пов’язані з оплатою таксі в обидва кінці та послуг вантажника. Ананьєв відмовився виконувати вимоги Левшенкова, заявивши, що оскільки вони не оформили договір належним чином, він є недійсним, а таксі не підлягає оплаті, оскільки у Левшенкова є власний автомобіль і він цілком міг приїхати на ньому. Левшенков звернувся з позовом до суду.

Питання: Яке рішення, на ваш погляд, має ухвалити суд?
^ Задача 3 (до заняття № 2)

Подружжя Іванових мало потребу в коштах для завершення будівництва дачі. Необхідну суму Іванов отримав у банку, оформивши кредитний договір на своє ім’я у встановленому порядку. На забезпечення належного виконання договірного зобов’язання Іванов передав у заставу банку свій житловий будинок. Вартість заставленого майна була визначена в розмірі одержаної за кредитним договором суми. Іванов прострочив повернення боргу. Банк продав будинок Іванова Степанову за ціною, що перевищила розмір боргу Іванова. Дружина Іванова, дізнавшись про те, що відбулося, звернулася до суду з вимогою визнати договір застави житлового будинку недійсним як укладений без її згоди.

Питання: Чи правомірні вимоги дружини Іванова? Чи правомірні дії банку? Який порядок звернення стягнення на заставлене майно встановлено чинним законодавством України?
Задача 4 (до заняття № 2)

10.06.2003 р. Сільськогосподарський риболовний виробничий кооператив (далі – Кооператив) і Акціонерний комерційний банк (далі – АКБ) уклали кредитний договір N 26.

11.06.2003 р. між Кооперативом і АКБ було укладено договір застави на забезпечення виконання Кооперативом кредитного договору N 26 від 10.06.2003 р.

Згода на укладення кредитного договору та договору застави з визначенням конкретного переліку майна (зокрема: суден "Нахімовець" та "Леонід Бойчевський") з боку Кооперативу була надана загальними зборами Кооперативу від 30.05.2003 р. (як обов'язкова умова ст. 19 Статуту кооперативу, відповідно до якої питання відчуження майна є виключною компетенцією загальних зборів кооперативу).

17.09.2004 р. між Кооперативом та АКБ був укладений договір про внесення змін до договору застави, укладеного 11.06.2003 р. Зокрема сторони домовились, що право власності на предмет застави переходить до заставодержателя в рахунок виконання кредитного договору.

22.09.2004 р. між АКБ та ТОВ “Веста” було укладений договір купівлі-продажу суден, ціна яких відповідає ціні, визначеній договором застави: судно “Нахімовець" — 350 000 грн., судно “Леонід Бойчевський" — 250 000 грн.

Питання: Положення яких нормативно-правових актів регулюють зазначені суспільні відносини? Які норми права і ким були порушені? Яке рішення може ухвалити господарський суд у разі звернення потерпілої сторони з позовом?

Примітка: Відсутність вказівки на певні факти означає, що вони не мали місця.

^ Джерела, рекомендовані для підготовки до заняття:
Нормативні акти:

 1. Цивільний кодекс України // Комп’ютерна система інформаційно-правового забезпечення ЛІГА: – Закон.

 2. Господарський кодекс України // Комп’ютерна система інформаційно-правового забезпечення ЛІГА: – Закон.

 3. Земельний кодекс України // Комп’ютерна система інформаційно-правового забезпечення ЛІГА: – Закон.

 4. Кодекс торговельного мореплавства України // Комп’ютерна система інформаційно-правового забезпечення ЛІГА: – Закон.

 5. Закон України від 2 жовтня 1992 р. “Про заставу” № 2654-ХII // ВВР. – 1992. – № 47. – Ст. 642.

 6. Закон України від 2 вересня 1993 р. “Про нотаріат” № 3425-ХII // ВВР. – 1993. – № 39. – Ст. 383.

 7. Закон України від 22 листопада 1996 р. «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань // Комп’ютерна система інформаційно-правового забезпечення ЛІГА: – Закон.

 8. Закон України від 12 липня 2001 р. “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” // Комп’ютерна система інформаційно-правового забезпечення ЛІГА: – Закон.

 9. Закон України від 12 липня 2001 р. “Про оцінку майна, майнових прав і професійну оціночну діяльність в Україні” // Комп’ютерна система інформаційно-правового забезпечення ЛІГА: – Закон.

 10. Закон України від 5 червня 2003 р. “Про іпотеку” № 898-IV // ВВР. – 2003. – № 38. – Ст. 313.

 11. Закон України від 19 червня 2003 р. № 979-IV “Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати” // ВВР. – 2004. – № 1. – Ст. 1.

 12. Закон України від 18 листопада 2003 р. № 1255-IV «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» // ВВР. – 2004. – № 11. – Ст. 140.

 13. Закон України від 11 грудня 2003 р. “Про оцінку земель” // Комп’ютерна система інформаційно-правового забезпечення ЛІГА: – Закон.

 14. Закон України від 23 грудня 2004 р. № 2286-IV « Про сертифіковані товарні склади та прості і подвійні складські свідоцтва» // ВВР. – 2005. – № 6. – Ст. 136.

 15. Закон України від 22 грудня 2005 р. № 3273-IV «Про іпотечні облігації» // Комп’ютерна система інформаційно-правового забезпечення ЛІГА: – Закон.

 16. Закон України від 23 лютого 2006 р. «Про цінні папери і фондовий ринок» // Комп’ютерна система інформаційно-правового забезпечення ЛІГА: – Закон.ёё

 17. Інструкція про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затв. Наказом Міністерства юстиції України від 3 березня 2004 р. № 20/5 // Комп’ютерна система інформаційно-правового забезпечення ЛІГА: – Закон.

 18. Вимоги до іпотечних кредитів, затв. Рішенням наглядової ради Державної іпотечної установи 16 вересня 2005 р., протокол № 6 // Комп’ютерна система інформаційно-правового забезпечення ЛІГА: – Закон.

 19. Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затв. Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1000 від 17 жовтня 2006 р. // Комп’ютерна система інформаційно-правового забезпечення ЛІГА: – Закон.

 20. Роз’яснення Вищого арбітражного суду України № 02-5/706 від 6 жовтня 1994 р. «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з укладанням та виконанням кредитних договорів» // Комп’ютерна система інформаційно-правового забезпечення ЛІГА: – Закон.

 21. Роз’яснення Вищого арбітражного суду України «Про деякі питання вирішення спорів, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про заставу» № 02-5/602 від 24 грудня 1999 р. // Комп’ютерна система інформаційно-правового забезпечення ЛІГА: – Закон.

 22. Лист Вищого господарського суду України «Про результати узагальнення судової практики вирішення спорів, пов’язаних з укладанням та виконання кредитних договорів” № 01-3/578 від 26 жовтня 2000 р. // Комп’ютерна система інформаційно-правового забезпечення ЛІГА: – Закон.

 23. Лист Вищого господарського суду України „Про практику вирішення спорів, пов’язаних із забезпеченням виконання зобов’язань” № 01-8/637 від 30 травня 2001 р. // Комп’ютерна система інформаційно-правового забезпечення ЛІГА: – Закон.

 24. Узагальнення судової практики розгляду цивільних справ, які виникають з кредитних правовідносин (2009 – 2010 роки) [Електронний ресурс] // Офіційний сайт Верховного Суду України. – Режим доступу: http://www.scourt.gov.ua/clients/vs.nsf.


Література:

 1. Балюк Г.І. Правові засади вирішення судами спорів, пов'язаних із зверненням стягнення на земельну ділянку (як предмет іпотеки ) на вимогу кредитора // Вісник: Юридичні науки / Київський національний університет ім. Т. Шевченка. – 2004. – № 60-62. – С.75-79.

 2. Блідченко В. Окремі проблеми застосування норм іпотечного законодавства // Вісник Національного банку України. – 2005. – № 1. – С.40-44.

 3. Бусуйок Д.В.Обмеження та обтяження прав на землю (уроки історії та проблеми сьогодення) / /Часопис Київського університету права. – 2003. – №3. – C.68-73.

 4. Єщенко А. Продаж іпотекодержателем предмета іпотеки , відносно якого накладено заборону відчуження // Мала енциклопедія нотаріуса (комплект). – 2005. – № 4. – С.17-18.

 5. Журавель А.В. До питання про державну реєстрацію іпотек // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – 2005. – № 2. – С.64-67.

 6. Заставне право України: Навч. Посібник / За ред. В.В. Сухоноса. – Суми: Університет. книга, 2004. – 315 с.

 7. Иоффе О.С. Обязательственное право. – М.: Юрид. лит., 1975. – 880 с.

 8. Кассо Л.А. Понятие о залоге в современном праве. – М: Статут, 1999.

 9. Копылов А.В. Вещные права на землю. – М.: Статут, 2000.

 10. Маковская А. Ипотека в силу закона при долевом строительстве // Хозяйство и право. – 2005. – № 10. – С. 3-25.

 11. Мальцев Д. О. Застава як спосіб забезпечення банківського кредиту за цивільним законодавством України: Автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Д.О. Мальцев; ОНЮА. – О., 2005. – 20 с.

 12. Олійник В. Іпотека підприємства як єдиного майнового комплексу // Юридичний радник. – 2005. – № 6. – С.74-77.

 13. Олійник В.Проблемні питання застави корпоративних прав // Юридичний радник. – 2005. – № 1. – С.23-24.

 14. Русецкий А. Реализация принципа единства судьбы земельных участков и прочно связанных с ними объектов недвижимого имущества при государственной регистрации іпотеки // Право и экономика. – 2006. – № 4. – С. 60-63.

 15. Савич В. Сучасні проблеми страхування іпотеки // Вісник: Економіка /Киівський національний університет імені Тараса Шевченка. – 2006. –№ 81-82. – С. 41-45.

 16. Сидор В. Правові засади звернення стягнення на заставлену земельну ділянку сільськогосподарського призначення // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – 2005. – № 1. – С.187-189.

 17. Судаков А.А. Правовое регулирование залога предприятия в гражданском обороте // Юрист. – 2005. – № 11. – С. 3-4.

 18. Ткаченко О. Проблеми розвитку іпотечного кредитування в Україні / О. Ткаченко, О. Заруцька // Вiсник Нацiонального банку України. –2004. – №11. – С.26-28.

 19. Цивільне право України: Академічний курс: Підруч.: У 2 т. / За заг. ред. Я.М. Шевченко. – Вид. 2-ге, доп. і перероб. – Т. 2. Особлива частина. – К.: Видавничий Дім “Ін Юре”, 2006. – 520 с.

 20. Цивільне право України: Підручник: У 2-х т. / Борисова В.І. (кер. авт. кол.), Баранова Л.М., Жилінкова І.В. та ін.; За заг. ред. В.І. Борисової, І.В. Спасибо-Фатєєвої, В.Л. Яроцького. – К.: Юрінком Інтер, 2007. – Т.2. – 552 с.

 21. Цивільний кодекс України: Науково-практичний коментар: У 2 ч. / За заг. ред. Я.М. Шевченко. – К.: Концерн “Видавничий Дім “Ін Юре”, 2004. – Ч. 2. – 896 с.

 22. Шевченко Г.Ипотечные ценные бумаги // Право и экономика. – 2004. –№ 12. – С.35-39.Методичні вказівки до вивчення питань теми
Починаючи вивчення теми, студент має виходити з того, що зобов’язання є правовідносинами, тому вони охороняються засобами примусового характеру.

Ці засоби можна поділити на дві групи. До першої належать так звані загальні міри (спонукання до виконання зобов’язання, покладення обов’язку відшкодувати завдані його порушенням збитки тощо), які застосовуються у всіх випадках, за винятком тих, які виключені законом, договором або характером встановлених відносин. До другої групи входять так звані спеціальні забезпечувальні міри, які застосовуються лише для забезпечення тих зобов’язань, для яких вони безпосередньо встановлені законом або договором. Останні у цивілістиці іменуються способами забезпечення виконання зобов’язань. Відповідно до ст. 546 ЦК України до них відносяться: неустойка, порука, гарантія, застава, притримання, завдаток. Але законом або договором можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов’язання. Так, наприклад, ст. 1307 ЦК України визначає способи забезпечення виконання спадкового договору.

Необхідно враховувати те, що більшість способів забезпечення виконання зобов’язань носить акцесорний характер і при недійсності основного зобов’язання або припиненні його дії перестають існувати. Але є і такі способи забезпечення, які можуть носити самостійний характер, наприклад, гарантія.

Складність вивчення теми обумовлена великою кількістю нормативно-правових актів, які регулюють відповідні суспільні відносини. Зі змістом зазначених актів обов’язково необхідно ознайомитись, оскільки вивчення лише загальних положень ЦК України щодо способів забезпечення виконання зобов’язань не дозволяє скласти повне уявлення про специфіку останніх, ступінь та механізм їх впливу на боржника. Поряд з цим, студент має пам’ятати, що, незважаючи на певні відмінності, всі способи забезпечення виконання зобов’язань підкорені одній загальній меті – спонукати боржника виконати зобов’язання належним чином.


Схожі:

План заняття. I. Розгляд теоретичних питань Поняття, загальна характеристика та види способів забезпечення виконання зобов’язань. Співвідношення понять «способи забезпечення виконання зобов’язань» та «забезпечувальні обтяження» icon2. забезпечення виконання зобов’язань
Неустойка як спосіб забезпечення виконання зобов’язання. Форми та види неустойки
План заняття. I. Розгляд теоретичних питань Поняття, загальна характеристика та види способів забезпечення виконання зобов’язань. Співвідношення понять «способи забезпечення виконання зобов’язань» та «забезпечувальні обтяження» iconЗакон України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»
Тема Загальні положення про зобов’язання та забезпечення виконання зобов'язань
План заняття. I. Розгляд теоретичних питань Поняття, загальна характеристика та види способів забезпечення виконання зобов’язань. Співвідношення понять «способи забезпечення виконання зобов’язань» та «забезпечувальні обтяження» iconАктуальність даної теми полягає в тому що забезпечення виконання...
Практично в кожному господарсько-правовому договорі зустрічаємо положення про неустойку, яку навіть називали «царицею» серед способів...
План заняття. I. Розгляд теоретичних питань Поняття, загальна характеристика та види способів забезпечення виконання зобов’язань. Співвідношення понять «способи забезпечення виконання зобов’язань» та «забезпечувальні обтяження» iconНе : Способи забезпечення виконання зобов’язань. Припинення зобов’язань
Закон України “Про заставу” №2654-xii від 02. 10. 1992 // Українська Інвестиційна Газета 2001, N27 від 03. 07. 2001
План заняття. I. Розгляд теоретичних питань Поняття, загальна характеристика та види способів забезпечення виконання зобов’язань. Співвідношення понять «способи забезпечення виконання зобов’язань» та «забезпечувальні обтяження» icon4. Окремі способи забезпечення виконання зобов'язань
Відповідно до ст. 549 Цк україни неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник зобов'язаний передати кредиторові...
План заняття. I. Розгляд теоретичних питань Поняття, загальна характеристика та види способів забезпечення виконання зобов’язань. Співвідношення понять «способи забезпечення виконання зобов’язань» та «забезпечувальні обтяження» iconЛекція 16 Облік забезпечення зобов'язань
Під поняттям "забезпечення" слід розуміти зобов'язання з невизначеними сумою або часом погашення на дату балансу
План заняття. I. Розгляд теоретичних питань Поняття, загальна характеристика та види способів забезпечення виконання зобов’язань. Співвідношення понять «способи забезпечення виконання зобов’язань» та «забезпечувальні обтяження» icon2. забезпечення виконання зобов’язань
Сплативши 75% боргу, позичальник прострочив сплату решти боргу на 4 місяці. У зв’язку з цим
План заняття. I. Розгляд теоретичних питань Поняття, загальна характеристика та види способів забезпечення виконання зобов’язань. Співвідношення понять «способи забезпечення виконання зобов’язань» та «забезпечувальні обтяження» icon2. забезпечення виконання зобов’язань
Сплативши 75% боргу, позичальник прострочив сплату решти боргу на 4 місяці. У зв’язку з цим
План заняття. I. Розгляд теоретичних питань Поняття, загальна характеристика та види способів забезпечення виконання зобов’язань. Співвідношення понять «способи забезпечення виконання зобов’язань» та «забезпечувальні обтяження» iconКурс III семестр VI змістовний модуль Зобов’язальне право. Тема Зобов'язальне...
Тема Зобов'язальне право І зобов'язання. Забезпечення виконання зобов'язання. ( 4 години)
План заняття. I. Розгляд теоретичних питань Поняття, загальна характеристика та види способів забезпечення виконання зобов’язань. Співвідношення понять «способи забезпечення виконання зобов’язань» та «забезпечувальні обтяження» icon■■■■■■■ § Поняття І загальні умови виконання зобов’язання Виконання зобов’язання
Виконання зобов’язання як правомірна дія, що спрямована на припинення зобов’язання, по своїй суті є правочином. Внаслідок цього на...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2013
звернутися до адміністрації
mir.zavantag.com
Головна сторінка