Тема. Методика формування економічних понять
Скачати 37.86 Kb.
НазваТема. Методика формування економічних понять
Дата конвертації29.06.2013
Розмір37.86 Kb.
ТипДокументы
mir.zavantag.com > Экономика > Документы
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 1.

ТЕМА. Методика формування економічних понять.

МЕТА. Ознайомитися з основними шляхами формування понять та навчитися застосовувати їх на уроках економіки.

ОБЛАДНАННЯ: шкільний підручник з економіки за ред. В.Ф. Радіонової, шкільна програма з економіки.

ХІД ЗАНЯТТЯ.

ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА.

Поняття – це основа економічних знань. Процес їх засвоєння має низку особливостей, які необхідно враховувати при проведені уроків. Важливою особливістю понять є те, що вони не можуть бути засвоєні лише шляхом запам’ятовування визначень. Для більш ефективного засвоєння понять необхідно забезпечити активну пізнавальну діяльність школярів.

Друга особливість засвоєння понять зумовлена тим, що наукові поняття являють собою систему, в якій всі компоненти тісно взаємопов’язані. Тому в шкільному курсі економіки формування понять повинно здійснюватись в чіткій логічній послідовності. Крім того, в економіці існує низка загальних, фундаментальних понять, поетапне формування яких відбувається протягом вивчення всього курсу (власність, ринок, вартість і т. ін.).

Процес формування понять є керованим, він здійснюється під безпосереднім керівництвом вчителя, має цілеспрямований характер. За допомогою програми та підручника вчитель відбирає поняття, визначає послідовність їх засвоєння, способи закріплення та застосування на практиці. Економічні поняття, як і інші, в процесі навчання поступово розвиваються. Цей розвиток відбувається в двох напрямах: по-перше, від сприйняття та елементарних уявлень до простих, а потім – загальних понять.

Другий напрям – від загальних понять до їх конкретизації та деталізації, підтверджених прикладами та практичними діями.

Виходячи з цього для уроків економіки найбільш характерними є два шляхи формування понять: індуктивний – від конкретних прикладів, до узагальнення поняття, та дедуктивний – від загального визначення поняття до його подальшої конкретизації. Їх вибір залежить від вчителя і зумовлений низкою умов.

  1. Можливістю ознайомлення учнів з місцевими об’єктами чи явищами, що дозволяє формувати поняття на конкретних прикладах. Якщо така можливість існує, більш доцільно використовувати індуктивний шлях. Таким шляхом доречно формувати поняття гроші, підприємство та ін.

  2. Змістом знань. Абстрактні, найбільш загальні теоретичні поняття формуються, як правило, дедуктивним шляхом. Їх зміст найчастіше розкриває сам вчитель. Таким шляхом можна розкривати поняття національна економіка, ВНП, ВВП та ін.

  3. Віковими особливостями та рівнем розвитку пізнавальних здібностей учнів. Дедуктивний шлях є більш складним, отже вимагає більш високого рівня підготовки класу. Тому він частіше використовується в старших класах, з достатньо високим рівнем підготовки учнів.

  4. Навчальним часом. Індуктивний шлях, як правило, вимагає більшої кількості часу.

При використанні індуктивного шляху, засвоєння поняття починається з розгляду об’єктів або явищ на конкретному прикладі, далі відбувається їх співставлення, узагальнення, пошук спільних рис та особливостей і, в підсумку, визначення поняття.

При використанні дедуктивного шляху вчитель спочатку дає визначення поняття, а потім організовує роботу з вивчення його ознак, особливостей та зв’язків з іншими поняттями.

Поняття можна вважати засвоєним, якщо учень знає його визначення та зміст, ознаки, зв’язки з іншими поняттями, вміє самостійно застосувати поняття для вирішення навчальних завдань.

^ ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ.

Завдання 1. Прочитати текст запропонованого параграфа шкільного підручника з економіки та виписати основні поняття,що були сформовані.

Визначити, яким шляхом були сформовані ці поняття. Обґрунтувати відповідь.

Завдання 2. Сформувати індуктивним шляхом поняття ринок, податок, потреби.

Завдання 3. Сформувати дедуктивним шляхом поняття ВВП, власність, вартість.

^ ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

  1. Вивчити теоретичні положення теми.

  2. Сформувати індуктивним або дедуктивним шляхом такі поняття: додана вартість, цінні папери, капітал, зайнятість, виробництво. Обґрунтувати вибір шляху, яким здійснювалося формування понять.

ЛІТЕРАТУРА.

  1. Сандерс Ф. и др. Основные экономические понятия. Структура преподавания. – М.: Аспект-Пресс, 1995.

  2. Григорьев С. Преподавание некоторых экономических понятий: Суть и терминология // Экономика в школе.– 2003.– №1, С. 18–24.

  3. Климюк І. Формування економічних понять в учнів 8–10 класів (на прикладі вивчення теми “Витрати виробництва та прибуток”) // Географія та основи економіки в школі. – 2003.– №2, С. 25–27.

  4. Григорьев С. Преподавание некоторых экономических понятий: суть и терминология // Экономика в школе. – 2003. - №1.- С. 18-24.

5. Казаков В. Співпрацюємо з учнями. [ Економічна освіта на уроках. Засвоєння економічного поняття «бізнес»] // Рідна школа. – 1998. - №5. – С. 51

Схожі:

Тема. Методика формування економічних понять icon1. Стратегії економічного розвитку І середовище їх формування Поняття,...
Ред слід назвати функціонування світо­вого ринку, мобільність факторів виробництва, інтернаціоналізацію світового господарства, його...
Тема. Методика формування економічних понять icon1. Стратегії економічного розвитку І середовище їх формування Поняття,...
Ред слід назвати функціонування світо­вого ринку, мобільність факторів виробництва, інтернаціоналізацію світового господарства, його...
Тема. Методика формування економічних понять icon1. Стратегії економічного розвитку І середовище їх формування Поняття,...
Ред слід назвати функціонування світо­вого ринку, мобільність факторів виробництва, інтернаціоналізацію світового господарства, його...
Тема. Методика формування економічних понять iconТема. Структура уроку економіки
Мета. Ознайомитися з основними шляхами формування понять та навчитися застосовувати їх на уроках економіки
Тема. Методика формування економічних понять iconТема. Типи уроків з економіки
Мета. Ознайомитися з основними шляхами формування понять та навчитися застосовувати їх на уроках економіки
Тема. Методика формування економічних понять iconТема 11 Фінанси в системі економічних відносин
З'ясування сутності фінансів І бюджету, фінансової та бюджетної систем дає змогу проаналізувати особливості процесу одержавлення...
Тема. Методика формування економічних понять iconПитання до іспиту з курсу "Методика викладання соціально гуманітарних дисциплін"
Методика підготовки конспекту уроку з використанням активних форм навчання (тема обирається довільно)
Тема. Методика формування економічних понять iconЛітература основна
Аксьонова О. В. Методика викладання економічних дисциплін: Навч посіб. – К.: Кнеу, 2009. – 708 с
Тема. Методика формування економічних понять iconЗаконом про Державний бюджет України на 2000 рік }
Визначення понять І термінів Охорона праці це система правових, соціально-економічних
Тема. Методика формування економічних понять iconПитання до державного екзамену
Формування теоретико-літературних понять в учнів на уроках української літератури
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2013
звернутися до адміністрації
mir.zavantag.com
Головна сторінка