План-конспект занять до теми «Основи фандрейзингу» (26. 12. 12, середа)
Скачати 139.51 Kb.
НазваПлан-конспект занять до теми «Основи фандрейзингу» (26. 12. 12, середа)
Дата конвертації18.06.2013
Розмір139.51 Kb.
ТипПлан-конспект
mir.zavantag.com > Экономика > План-конспект
Кролевецький районний Будинок дітей та юнацтва

Координаційний центр Євроклубів «Pu-Re»
План-конспект

занять до теми «Основи фандрейзингу»

(26.12.12, середа)
Підтема: Звернення до донорів. Оформлення проектної заявки. Менеджмент проектного просування.
Вступ до заняття:

1) Обговорення заняття від 23.12.11. Новини з Сум (Бібліотека Української академії банківської справи НБУ). Інформаційний центр ЄС та Польсько-український центр.

2) Що ми знаємо про ЄС?

3) У об’єктиві Норвегія (країна, яка не є членом ЄС).

Будь-яка конструктивна людська діяльність вимагає відповідних зусиль і вкладення коштів та інших матеріальних ресурсів. У цьому випадку, якщо вона не орієнтована на одержання прибутку, а виходить із задачі вирішення певних проблем суспільства, вона характеризується як благодійна або некомерційна. До таких видів діяльності можна віднести охорону здоров’я, культуру, науку, екологічні, правозахисні і соціальні проекти, релігійні рухи тощо. Існує велике число джерел, з яких можна отримати кошти для фінансування таких видів діяльності. На сьогодні основним джерелом допомоги в Україні і в світі є різноманітні донорські організації, фонди і програми. Серед них варто виділити благодійні фонди.

^ Класифікація грантодавців
В залежності від джерел формування їх бюджету, благодійні фонди класифікуються наступним чином:
Державні фонди
Це організації, що фінансуються за рахунок бюджетних коштів. У випадку закордонних фондів, їх прикладом є Агентство із міжнародного розвитку США (USAID), Інформаційне агентство США (USIA), Канадське агентство із міжнародного розвитку (CI DA), тощо. У певній мірі до державних фондів відносяться програми МТД (наприклад, програми, які здійснює ЄС або ООН). У більшості випадків такі фонди надають гранти через благодійні або суспільні спеціалізовані організації-посередники, які мають достатній досвід по виконанню проектів в окремих напрямках суспільного життя.
^ Загальні фонди
Це фонди, фінансування яких здійснюється як за рахунок державного бюджету, так із залученням приватних пожертвувань. В Україні це IREX, EU RA SIA, DA AD, British Council.
^ Приватні фонди
Фонди, фінансування яких здійснюється тільки за рахунок внесків від приватних осіб або комерційних фірм. Вимоги приватних донорів до аплікантів не такі високі, як у випадку державних фондів, а допомогу може бути надано не тільки у вигляді фінансових коштів, а й у формі технічної підтримки, консультацій, тощо.
В свою чергу, приватні благодійні фонди діляться на:
^ Незалежні фонди
Фонди, що засновані приватною особою або родиною (фонд МакАртуров, фонд Рокфеллерів, фонд Сороса, фонд Мотта). Їх фінансування здійснюється за рахунок дивідендів, що надходять з коштів, які були внесено до статутного капіталу при заснуванні фонду. Такі фонди зазвичай працюють у заздалегідь визначених пріоритетних напрямках, а розгляд заявок і рішення про надання гранту приймається тільки Наглядовою Радою фонду. Прикладом такого фонду в Україні є міжнародний фонд „Відродження” (фонд Сороса в Україні).
^ Асоційовані фонди
Фонди, що фінансуються за рахунок коштів комерційних фірм або компаній, корпорацій, тощо, з якими вони асоційовані. Прикладами можуть бути Xerox Foundation, Apple, Hewlett-Packard, Білла і Мелінди Гейтс та інші. Такі фонди, як правило, надають гранти в тих областях, що збігаються зі сферою діяльності їх засновників.

Рішення про надання гранту також приймається Наглядовою Радою, до складу якої обов’язково входять представники компанії і їх партнерів по бізнесу, суспільні діячі і політики.
^ Меморіальні наукові фонди або фонди при наукових організаціях і університетах
Основна мета таких фондів, це збір коштів з їх наступним перерозподілом у формі грантів на проведення наукових досліджень самого університету або запровадження його освітніх і видавничих програм. Прикладом таких фондів може бути фонд Гумбольда або фонд Лізи Майтнер. Рішення про надання гранту приймається спільно Наглядовою Радою фонду і Радою університету, що їх заснував.

Є ще два види фондів, що, з погляду отримання фінансування для українських

організацій, не дуже перспективні, але в окремих випадках українські організації все-таки можуть з ними співпрацювати.

Це:

- Фонди прямої дії;

- Фонди, що накопичують, а потім використовують кошти винятково для підтримки власної діяльності або своїх проектів.

^ Місцеві фонди
Фонди, що засновані місцевою громадою для вирішення її нагальних поточних проблем.

У будь-якому випадку, варто проводити чітку межу між фондами та їх представниками в Україні – приватними організаціями-посередниками. Перші мають свої кошти і приймають остаточне рішення про надання заявникові допомоги у вигляді гранту. Інші – не мають власних коштів, не приймають рішень, а лише сприяють у розподілі чужих грошей (інформують громадськість, допомагають у підготовці проектів, оцінюють і роблять попередній добір заявок, здійснюють поточний контроль по виконанню проектів і надають донорові звіт).

У дійсності, донорів або сервісних організацій, спроможних надати фінансову або технічну підтримку набагато більше. Це можуть бути державні установи і міжнародні організації, комерційні структури, релігійні, наукові і суспільні некомерційні організації, а також приватні особи. В Україні наразі представлено більшість видів організацій підтримки.
^ Вирішальним фактором при виборі фонду є обмеження, що визначають специфіку й умови його діяльності. У більшості випадків, приймаючи рішення про можливість профінансувати представлений проект, експерти фонду виходять з наступних міркувань:

- ^ Тематика проекту. Всі фонди, як правило, спеціалізуються на підтримці окремих напрямків громадського життя (освіта, наука, соціальна допомога, тощо). Тому збіг інтересів фонду і тематики проекту є першою умовою для його подальшого розгляду.

- ^ Напрямки підтримки. Фонди обмежують і попередньо визначають можливі статті бюджету проекту, які можуть бути профінансовані: відрядження, придбання офісного обладнання, видання друком книг, освітні програми і послуги консультантів, заробітна плата персоналу, тощо. На це треба звернути особливу увагу, бо інколи досить цікаві проекти, котрі за певних умов мали б великі шанси на фінансування, не проходять попередній відбір через те, що структура витрат не відповідає вимогам міжнародної інституції.

- ^ Статус апліканта. Є фонди, що надають допомогу винятково громадським організаціям, а інші – фінансують індивідуальних дослідників, студентів, органи місцевого самоврядування, науково-дослідні інститути, установи освіти і культури.

- ^ Обмеження по регіону. Зазвичай фонди обмежують свою діяльність попередньо визначеними країнами, областями або районами. Це може стосуватися як місця реалізації проекту, так і місцезнаходження самого апліканта, що подав проект. Слід зазначити, що ця умова практично не відноситься до більшості міжнародних благодійних фондів і організацій, таких як, наприклад, Фонд Форда, Фонд Євразія, Агентство США із міжнародного розвитку, Британська Рада. У світі існує багато таких фондів і хоча не всі вони мають свого представника в Україні, співробітництво з ними українських організацій цілком можливе.

- ^ Оптимальний термін реалізації проекту. Більшість фондів забезпечує фінансування проекту на термін до одного року. Якщо це буде додатково обґрунтовано, то в окремих випадках проект може бути пролонговано за умов подання додаткового проекту.

- ^ Корпоративні гранти або загальне фінансування є широко розповсюдженою практикою, відповідно до якої перевага віддається тільки тим проектам, у фінансуванні яких беруть участь як сам аплікант, так і третя

сторона.

- ^ Мова проекту. Якщо фонд має офіс в Україні, то заявка може бути подана українською мовою. До закордонних фондів слід звертатися мовою тієї держави, де знаходиться цей фонд.

Крім урахування специфічних для фонду обмежень доцільно з’ясувати, кому і на які проекти за останні роки фонд видав гранти, їх щорічний обсяг, кількість виданих грантів. Іноді фондам, у зв’язку з великими бюрократичними витратами по розгляду проектів, буває просто невигідно присуджувати гранти менше визначеної суми. Значна частина фондів підтримує вже відомі організації, котрі мають певну успішну історію реалізації проектів технічної допомоги.

Стало практикою, що перед зверненням до фонду з’ясовується, які гранти фонд видав за останні кілька років, їхній щорічний обсяг і розміри. Такі фонди, як МФ «Відродження» або фонд Євразія на початку поточного року публікують списки наданих грантів по здійснюваних програмах. Знайомство з ними дозволить з’ясувати наскільки цікаві були попередні проекти, на яку максимальну суму гранту слід розраховувати та які пріоритети будуть у даного фонду в поточному році.

Як відзначалося вище, на початку 90-х років, коли в Україні тільки почали діяти перші міжнародні донорські організації: Агенція із міжнародного розвитку США (USAID), МФ «Відродження», фонд «НОУ–ХАУ», тощо, у багатьох склалося враження, що з’явилося джерело, здатне, у певній мірі, доповнити недостатнє державне фінансування, взявши на себе фінансування проектів, освітніх і культурних програм.

Але численні відмови, специфічні вимоги, що не завжди зрозумілі українським організаціям, підірвали віру в реальну можливість одержати фінансування і породили певний скепсис до діяльності фондів та програм взагалі.

Проте сьогодні вже можна стверджувати, що в Україні сформувалася мережа благодійних організацій, існують і активно працюють численні національні і міжнародні фонди, донорські і сервісні програми. Процедура звернень до них із заявкою вже досить відпрацьована, методологія написання проектів відома багатьом, це спричинило появу численних некомерційних організацій третього сектора, єдиним джерелом існування яких є іноземні гранти.

Більше того, з’явилася і посилюється конкуренція за сам факт доступу до ресурсів міжнародних фондів. Виключення можливості автоматично отримати від фонду кошті, коли попередній авторитет і досвід не є вирішальним фактором, зумовили розуміння того, що для отримання гранту потрібна попередня постійна і цілеспрямована робота. Перед організацією, що звертається за фінансовою допомогою, щораз виникають питання про пріоритети в діяльності фонду в поточному році, а також яким чином можна актуальність і значимість свого проекту, як переконати у своїй спроможності його виконати, хто ще надасть додаткові ресурси.

При зверненні до фонду варто розуміти, що для нього першим пріоритетом у роботі служить задача реалізації його власної місії, зростання його популярності й авторитету в суспільстві. Тому пріоритет у фінансуванні завжди надається тим проектам, тематика яких відповідає цілям і задачам фонду.

Перелік сучасних пріоритетів і напрямків діяльності фондів в Україні включає підтримку правозахисних організацій, гендерні програми, розвиток органів місцевого самоврядування, впровадження сучасних освітніх технологій, вирішення актуальних проблем розвитку українського суспільства. Крім вимог щодо напрямків діяльності НУО, фонди звичайно висувають і додаткові умови, до яких може бути віднесено статус організації (молодіжна організація, правозахисна або жіноча), місцезнаходження (столиця або периферія) і інше. Фонд також ніколи не підтримає проект, якщо будуть сумніви щодо його доцільності або буде існувати хоча б мінімальний фінансовий, політичний або соціальний ризик.

Існуючі принципи і методика роботи над заявкою є загальними для всіх, хто зайнятий пошуками фінансування для свого проекту. У випадку просування проектів у деяких специфічних областях, як, наприклад, підтримка органів місцевої влади, треба буде врахувати і додаткові вимоги, як, наприклад, їх обов’язкова участь у спільному фінансуванні проекту.

У будь-якому випадку, процес пошуку й отримання коштів є досить складним і тривалим процесом. І починати роботу з пошуку коштів рекомендується задовго до того, коли вони стануть вкрай необхідними.

Вибір і звернення до фонду

Першою умовою звертання до фонду із проханням про надання грошової

допомоги є наявність певної ідеї. Але ідея - це ще не заявка і тим більше не проект.

Тому роботу треба починати з її опису - розробки загального проекту діяльності самої НУО в обраному напрямку, а вже потім, на його основі переходити до написання заявки.

Сама заявка до фонду покликана позитивно представити заздалегідь розроблений проект або програму, яка є чітким, вивіреним, розподіленим за часом і ресурсами планом реалізації тієї або іншої ідеї. Здатність проектного мислення, формулювання однозначного зв’язку між проектом і ідеєю, з наступним їх представленням у заявці,

- це перша умова для отримання гранту.

Друга умова, яку обов’язково треба враховувати, - це активна позиція в самому процесі залучення гранту. Адже жоден фонд не стане з’ясовувати у якої організації є до нього пропозиції. Тому заявка, оформлена належним чином, покликана стати засобом представлення проекту та поширення ідеї, її пропаганди.

У деяких випадках, для реалізації своїх програмних задач фонди іноді самі шукають організації, які мають нові проекти, з добре продуманою і вивченою темою, де аргументовано сформульована проблема, ясно і чітко визначені мета і відповідні задачі по її досягненню. Тому починаючи роботу з налагодження співпраці з фондами, варто врахувати, що заявник їм потрібний так само, як і вони потрібні заявникові.

Після формування концепції проекту можна перейти до пошуку і вибору фонду, що з найбільшою імовірністю його підтримає. Це ключовий етап, оскільки саме він визначає надалі постановку задачі вже по розробці попередньої заявки.

Збір і, головне, аналіз інформації про потенційних донорів найкраще починати з вивчення оголошень про конкурси, що відкриваються, або публікацій про програми фондів на поточний рік. В ідеалі, мета проекту повинна збігатися з формулюванням програми фонду. Якщо не вдалося знайти такий фонд, то можливі два варіанти – змінити мету проекту або взяти участь у позапрограмних конкурсах.

Саму процедуру пошуку фонду найкраще почати з вивчення ресурсів представлених в мережі Інтернет. В Інтернеті існують сотні або навіть тисячі серверів, на яких висвітлюється інформація про фонди або про оголошені ними

конкурси, приведені умови звернення.

Наприклад, http://gurt.org.ua/news/recent/12927/ Ресурсний центр ГУРТ. «Інформуємо громадянське суспільство». Додатково до оголошень про відкриті

конкурси, обов’язково слід ознайомитися з щорічними звітами фондів, їх інформаційними брошурами або буклетами. Вони можуть стати важливим джерелом додаткової інформації.

Усі фонди, відповідно до прийнятих ними правил, вводять обмеження на надання гранту: статус заявника, тематика проекту, регіональна присутність, тощо. Факт розмаїтості процедур, які використовуються фондами при наданні грантів, зумовлює обов’язкове попереднє вивчення критеріїв, якими вони будуть керуватися при розгляді заявки. Адже співпраця з фондом може бути тільки згідно його правил.

За результатами проведеного пошуку варто скласти список фондів, програми яких цілком або частково збігаються з метою проекту. До такого списку рекомендується також включити наступну інформацію:
- поточні пріоритети фондів, тематика відкритих конкурсів, остаточні терміни подачі заявок;

- специфічні вимоги, що висувають фонди до заявника, перелік документів, розміри й умови фінансування, терміни реалізації проекту, додаткові матеріали;

- контактна інформація - адреса, телефон відповідального працівника, тощо;

- форма першого звертання, що рекомендується: письмовий запит, особистий контакт або повна заявка.
Складаючи попередній список фондів, які можуть стати потенційними донорами проекту, і формулюючи своє звернення до них, варто пам’ятати про те, що не існує двох однакових фондів. Кожен фонд має свої специфічні вимоги до оформлення заявки, що визначаються стратегією його діяльності і пріоритетами при наданні фінансового гранту.

^ Співпраця з грантодавцями
Інноваційна діяльність більшості фондів постійно спрямована на підвищення ефективності вже діючих програм і на впровадження принципово нових ідей. Тому в основі роботи по підготовці попередньої заявки завжди лежить одне головне завдання – створення логічного зв’язку між програмою, що реалізує фонд, і метою запропонованого проекту. Крім знайомства з відповідним описом проекту, експерт фонду повинен побачити в організації самодостатнього партнера, що працює незалежно від того, дасть йому фонд гроші чи ні. Ознаками такої самодостатності можуть бути:

- Початок реалізації проекту не залежить від умов його фінансування з боку фонду. Буде змінюватися тільки перелік і послідовність виконання задач, обсяги робіт;

- Присутній необхідний досвід у вирішенні поставлених завдань, початкові технічні і, що дуже важливо, кадрові ресурси. Резюме основних виконавців проекту обов’язково треба додати до переліку документів заявки;

- Проект вирішуватиме проблеми суспільства, а не організації. Співвідношення в бюджеті коштів на виконання проекту та підтримку НУО мусить бути на користь першого;

- Планується продовження діяльності з тематики проекту після закінчення терміну гранту. Ця теза вимагає окремого обґрунтування;

- До участі в проекті залучено представників громадськості, партнерських установ, що дозволяє забезпечити комплексний підхід до вирішення проблеми на відповідному рівні. Інформацію про партнерів треба додати до заявки, ілюструючи таким чином масштаби і рівень значення проекту;

- Для реалізації проекту застосовано власні і залучені ресурси: фінансові, матеріальні і кадрові. Співвідношення власних і залучених ресурсів дозволяє експертові зробити висновок про стійкість організації, наскільки заявлені ідеї відповідають дійсності і, найголовніше, наскільки обґрунтовано реальне продовження проекту після завершення терміну фінансування;

- Рівень інформаційного забезпечення проекту, який включає не тільки інформування громадськості про роботу над проектом, але й діяльність самого фонду. Хто і на яких умовах буде залучений до виконання інформаційних програм, не відноситися до переліку стандартних питань. Але наявність розділу «Інформаційне забезпечення проекту» дозволить доповнити сприятливе враження про організацію.
Взагалі, допомога для транскордонного співробітництва впроваджується через спільні програми. Кожна така спільна програма повинна описувати цілі, пріоритети і заходи. Завданням регіональних та місцевих партнерів по обидва боки кордону є аналіз спільних потреб та визначення пріоритетів і дій, що найбільш відповідають їх місцевій ситуації. Керівництво програмами передається місцевому або національному керівництву, які обираються спільно всіма країнами, що беруть учать у програмі.
^ Програми Європейського Союзу
Основний принцип, який лежить в основі європейських програм для України – це принцип партнерства для досягнення спільних цілей. Україна повинна бути максимально залученою до розробки дій, що передбачає знаходження можливостей для співфінансування українською стороною. Серед програм Європейського Союзу донедавна були такі програми як ^ TACIS, MEDA, CARDES. Вони однозначно сприяли прискоренню процесів економічного і соціального розвитку в країнах - реципієнтах. На сьогодні три вищезгадані програми замінено програмою EN PI – European Neigh bourhood and Partnership Instrument – Європейський інструмент сусідства і партнерства, що є інструментом реалізації Європейської Політики Сусідства. Програма EN PI заплановано на 2007-2013 роки.
До програм Європейського Інструменту сусідства і партнерства (ЄІСП), в яких Україна може брати участь, належать Національна індикативна програма для України на 2007 -2010 роки, Регіональна програма для Східного регіону («Східне партнерство»), Міжрегіональна програма, Програми транскордонної співпраці.

Національна індикативна програма для України визначає напрямки проектних дій, описує пріоритетні сфери, цілі та очікувані результати.
Допомога за цією програмою надається у трьох пріоритетних сферах:

- Підтримка демократичного розвитку та якісного управління;

- Підтримка регуляторної реформи і розширення адміністративних можливостей;

- Підтримка розвитку інфраструктури.
Зазвичай проекти в рамках Національної індикативної програми для України формуються центральними органами влади у співпраці та партнерстві з провідними європейськими організаціями. Органи місцевого самоврядування

можуть виступати у ролі цільових груп окремих проектів, а також об’єднуватись у асоціації і виступати у ролі одержувачів коштів. Проект повинен мати широкий вплив національного масштабу. Індикативне фінансування на 2007-2010 рр. з Національної індикативної програми для України складає 494 млн. євро.
Регіональна програма для Східного регіону ЄІСП, що передбачалась на період 2007-2010 роки з фінансуванням в розмірі 223 млн. євро, охоплювала 7 країн Східної Європи та Південного Кавказу. Допомога в даній програмі надавалася за 5 (п’ятьма) стратегічними напрямками:

- Мережі, зокрема транспортні та енергетичні;

- Навколишнє середовище та лісове господарство;

- Управління кордонами та міграційна політика, боротьба з міжнародною

злочинністю, митниця;

- Міжлюдські контакти, інформування і підтримка;

- Протипіхотні міни, вибухові залишки війни, стрілецька та легка зброя.

Кролевецький район та ТКС (Транскордонна співпраця). Єврорегіон «Ярославна» (співпраця Курської області РФ та Сумської області України).

Схожі:

План-конспект занять до теми «Основи фандрейзингу» (26. 12. 12, середа) iconПлан-конспект занять до теми «Основи фандрейзингу» (26. 10. 11, середа)
Возний О. О. Основи фандрейзингу (Альтернативні джерела фінансування місцевих цільових програм). – К., 2007. – 132 с
План-конспект занять до теми «Основи фандрейзингу» (26. 12. 12, середа) iconПлан-конспект занять до теми «Основи фандрейзингу» (24. 10. 12, середа)
Возний О. О. Основи фандрейзингу (Альтернативні джерела фінансування місцевих цільових програм). – К., 2007. – 132 с
План-конспект занять до теми «Основи фандрейзингу» (26. 12. 12, середа) iconПлан-конспект занять до теми «Основи фандрейзингу» (19. 12. 12, середа)
Стратегія фандрейзингу — різновид стратегічного планування неприбуткових організацій, спрямована на пошук фінансування необхідного...
План-конспект занять до теми «Основи фандрейзингу» (26. 12. 12, середа) iconПлан-конспект занять до теми «Основи фандрейзингу» (23. 01. 13, середа)
Підтема: Визначення ресурсів. Логічна схема проекту. План реалізації. Бюджет проекту
План-конспект занять до теми «Основи фандрейзингу» (26. 12. 12, середа) iconПлан-конспект занять до теми «Основи фандрейзингу» (21. 10. 11, п’ятниця)
Возний О. О. Основи фандрейзингу (Альтернативні джерела фінансування місцевих цільових програм). – К., 2007. – 132 с
План-конспект занять до теми «Основи фандрейзингу» (26. 12. 12, середа) iconПлан-конспект занять до теми «Основи фандрейзингу» (19. 10. 12, п’ятниця)
Возний О. О. Основи фандрейзингу (Альтернативні джерела фінансування місцевих цільових програм). – К., 2007. – 132 с
План-конспект занять до теми «Основи фандрейзингу» (26. 12. 12, середа) iconПлан-конспект занять до теми «Основи фандрейзингу» (17. 02. 13, неділя)
...
План-конспект занять до теми «Основи фандрейзингу» (26. 12. 12, середа) iconПлан-конспект занять до теми «Основи фандрейзингу» (29. 10. 12, понеділок)
Підтема : Визначення ресурсів. Логічна схема проекту. План реалізації. Бюджет проекту
План-конспект занять до теми «Основи фандрейзингу» (26. 12. 12, середа) iconПлан-конспект занять до теми «Основи фандрейзингу» (31. 10. 11, понеділок)
Підтема : Визначення ресурсів. Логічна схема проекту. План реалізації. Бюджет проекту
План-конспект занять до теми «Основи фандрейзингу» (26. 12. 12, середа) iconПлан-конспект занять до теми «Основи фандрейзингу» (26. 12. 11, понеділок)
Підтема: Звернення до донорів. Оформлення проектної заявки. Менеджмент проектного просування
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2013
звернутися до адміністрації
mir.zavantag.com
Головна сторінка