План-конспект заняття Мистецтво спілкування та публічного виступу. Підтема
Скачати 82.08 Kb.
НазваПлан-конспект заняття Мистецтво спілкування та публічного виступу. Підтема
Дата конвертації18.06.2013
Розмір82.08 Kb.
ТипПлан-конспект
mir.zavantag.com > Астрономия > План-конспект
Координаційний центр Євроклубів «Pu-Re»

Кролевецький районний Будинок дітей та юнацтва

18.02.13, понеділок.

План-конспект заняття

Мистецтво спілкування та публічного виступу.
Підтема:

Як зробити зміст виступу зрозумілим.

Як часто вам доводиться слухати виступи людей, що не є зрозумілими для вас? Все це може нагадувати виступ одного представника Палати лордів перед військовими, які вирушали на війну. Чи було їм відомо про Сербію, куди вони їхали? В переважній більшості – ні. Чи розумілись вони на тонкощах міжнародної політики? Також ні. При всій повазі до виступаючого, який безумовно є розумною людиною, виступ не сприймався, оскільки був просто не зрозумілим для солдатів. І вони залишались в залі тільки через те, що виходи охоронялись військовою поліцією.

Оратор, який не знає публіки, не має чіткої цілі виступу та способів її досягнення – терпить фіаско, це може бути не таким очевидним, але фактом – стовідсотковим.
Що мається на увазі під ціллю?

Вирішення однієї з чотирьох задач:
- роз’яснити яке-небудь питання;
- справити враження та переконати;
- добитись мотивації дії;
- розважити;
Приклад з життя ^ Авраама Лінкольна. Свого часу Лінкольн дуже захоплювався механікою і навіть запатентував пристрій для зняття суден з мілини. Коли до нього приходили в контору друзі чи знайомі, то він не стомлювався детально розповідати про пристрій і робив це зі щирим захопленням, оскільки прагнув роз’яснити сутність винаходу. Це було його метою.

В Геттінгсберзькому зверненні завданням Лінкольна було справити враження і переконати.

Судити про вас як про оратора можна бодай через те, як ви починаєте виступ і як його завершуєте. В театральному середовищі існує таке прислів’я про акторів: «Про них судять з того, як вони з’являються і як вони йдуть…». Не забувайте, що промова – це ваш витвір, такий самий як вишивання або картина маслом. Тому використовуйте максимально можливу здатність до пошуку креативних рішень, не звертайте уваги на критиків! Шукайте «власний почерк»!
Сказані на закінчення слова ще довго пам’ятаються, над ними слухач має замислитись.
Помилки: ніколи не закінчуйте типу: «Ну, ось і все, що я хотів сказати… Мені сказати більше нічого…». Таке закінчення фактично зводить нанівець всі ваші зусилля. Багато ораторів просто не знають як завершити виступ, не зважаючи на те, що зміст загалом був сприйнятий публікою. Американець Джош Біллінгз радив: «Беріть бика за хвоста, а не за роги. Так легше його відпустити…» (пісенька: «До сорока, до сорока схопити вдачу за роги…», виходить, що не завжди це у прямому розумінні. Я краще буду хапати Удачу за хвоста! ).

Фінал виступу необхідно продумати заздалегідь, а не тоді, коли ви перед сотнями очей та зосереджені на тому, що говорити. Завершення має бути продуманим спокійно та без поспіху.

Навіть досвідчені оратори (такі, як Вебстер, Брайт та Гладстон) мали необхідність записувати кінцівки та чи не дослівно вивчати їх. А кращі з кращих готують по декілька варіантів, щоб мати можливість обирати в залежності від стану у залі та настрою аудиторії.

Пам’ятайте, що під час виступу випадає вирізати цілі шматки промови, переставляти місцями тези тощо. Імпровізація все одно вимагає від вас чіткого розуміння того, що ви скажете в кінці, перед тим, як підете або оголосите про завершення заходу.

Багато ораторів починають «глохнути» вже з середини, поступово втрачається інтерес до того, що відбувається в залі. Це дуже нагадує авто, якому не вистачає бензину. Вихід єдиний – більше практикуватись і краще готуватись, щоб бензину вистачало!

^ Не слід різко закінчувати виступ. Уявіть собі аби ваш друг ні з того, ні з сього заявив, що він йде і хряснув дверима!
Приклад з досвіду Лінкольна. Витяг зі звернення до конфедератів: «… Ви не клялись перед Богом знищити цей уряд, тоді як я клявся захищати та відстоювати його. Ви можете утриматись від нападу. Я ж не можу ухилитись від обов’язку обороняти уряд. Тому саме вам, а не мені вирішувати епохальне питання «Світу ми несемо мир чи меч?». Таким був первинний варіант промови, текст якої Лінкольн показав Державному секретарю Стюарду, який звернув увагу на те, що заключні слова лунають дуже прямолінійно і є викликом. Стюард доопрацював закінчення і надав Лінкольну два більш м’яких варіанти.

Авраам Лінкольн (до речі, якому 12 лютого виповнилося б 204 роки! День народження видатного американця: 12.02.1809.) обрав один з варіантів, дещо змінив його і кінцевий варіант зазвучав так, як має лунати пропозиція до дружби, яка окроплена кров’ю, пролитою на полях битв за незалежність країни. «…Невидимі струни пам’яті, які протяглися від могил до кожного серця, до кожного вогнища в цьому світі, підтримають цей голос Федерації і його знову торкнеться ангел-охоронець нашої душі.»
Як навчитись відчувати, що час для завершення настав? Чи можна це робити механічно. Звісно, що так, можна, але це не бути виглядати природно, тому, що не відчуватиметься атмосфера в залі. Потрібно на інтуїтивному рівні зловити ледь помітний сигнал про те, що час завершувати. Як це зробити? Лише досвід. І лише талант.

Вміння поставити крапку базується на впевненості в собі в тому, про що ви говорите.
Ось витяг з виступу принца Уельського в Імперському клубі в Торонто (Канада): «… Мені хотілось розповісти вам про те, як я сприймаю своє становище і пов’язану з ним відповідальність. Я можу завірити вас, що завжди буду прагнути виправдати цю високу відповідальність та бути гідним вашої довіри.»
Виступ доктора ^ Гарі Емерсона Фосдіка: «Ми не можемо примирити Ісуса Христа та війну – ось в чому справа. Війна – це самий жахливий гріх…

…Подібно до закону всесвітнього тяжіння в царині фізичного світу, закон Божий в царині духовній дійсний для всіх людей і народів без виключення: «Всі, що взяли меч, від меча і загинуть!»
Карл Шурц про виступ Лінкольна на відкритті кладовища в Геттісберзі: «У Америки ще ніколи не було президента, який знаходив би такі слова в глибині свого серця…»


Та вам навряд чи потрібно змагатись за звання кращого серед президентів. Вам хотілося б мати розуміння як краще завершити свою промову. Чи не так?

^ Резюмуйте власну промову
Навіть у 3-хвилинному виступі оратор може подати достатньо фактів для того, аби мати потребу в резюме, тобто – за 20 секунд повторіть основні тези (слова), які є ключовими у вашій промові. Дайте відповідь на запитання: «Навіщо ви говорили про це?»

^ Немов жарт звучить, проте дуже розумний: «Спочатку розкажіть про те, про що ви збираєтесь говорити. Потім – власне розкажіть те, що збирались розказати. І в кінці – ще раз повторіть про те, про що ви тільки-но розповідали.»
^ Призив до дії
Якщо ваш виступ спрямований на мотивацію, тобто – на заохочення до дії, тоді він є наповненим дієвим змістом, а не носить лише інформаційно-просвітницький характер. Використовуйте публічні виступи для того, аби привернути увагу для певної соціальної проблеми та запросіть до дискусії на тему та до спільного пошуку відповідей (а отже – і дії).
^ Лаконічний та щирий комплімент
Це відноситься не лише до особистості (комплімент як прояв уваги до жінки, наприклад). Комплімент можна зробити місту, в якому ви виступаєте, або закладу в приміщенні якого проходить захід. Головне, щоб сказане вами в завершенні було щирим та таким, що йде від серця. Кращі складові: оптимізм та енергія, що спонукає до дії заради кращого сприйняття життя. Пам’ятайте, що вам навряд чи вдасться змінити світ, а от змінити власне ставлення до нього – реально! Якщо ж ваша кінцівка прозвучить фальшиво, то її відторгнуть так само як фальшиву монету в пристойному банківському закладі.
^ Гумористичний фінал
Прощайтесь зі слухачами на жартівливій ноті. Так вчив Джордж Коуен.

Випадок з виступом Ллойда Джорджа під час початку відновлення гробниці ^ Джона Уеслі. Оратор розповів випадок, який стався з Уеслі, який проходив по місту. Одна з прихожанок вийшла на ганок та промовила до пастиря: «Благослови вас БОГ, містер Уеслі!», на що пастир відповів: «Жінко, твоє благословення було б ціннішим, коли б твоє обличчя та фартух були чистішими…» Все це до того, що й могила такої людини має бути прибраною та на утримання громади.
^ Фінал на поетичній ноті
Проходят годы чередою,

Ничто не вечно под луной,

Но не увянет никогда

Моя любовь к вам, господа!
Якщо все ж таки ви вирішите піти до бібліотеки (проект «Бібліоміст» у Кролевецькому районі!), то вам допоможуть знайти доречні цитати для того, аби прикрасити свій виступ.

* Інформація про міжнародний проект «Бібліоміст».

Сила цитати
Приклад використання біблійської цитати відомим американським фінансистом ^ Френком Вандерліпом у виступі з приводу висунення вимог до учасників Антанти (об’єднання держав у першій світовій війні 1914-1918 років): «Якщо ми будемо висувати безальтернативні вимоги щодо повернення боргу, то вони не будуть зовсім задоволені. Якщо ми будемо діяти з впертістю егоїста, то отримаємо ненависть замість грошей. Але якщо ми проявимо великодушність – великодушність мудреців – не виключено, що всі борги будуть погашені, а блага справа обернеться більшими вигодами за те, що ми втрачаємо. «Бо, хто хоче душе свою зберегти, той загубить її, а хто втрачає душу заради Мене та Євангеліє – той збереже її.» (Послання до філіпійців, (2, 12).
Кульмінація
Кульмінація – найбільш інтригуюча частина твору. Вершина сюжетної лінії. Немає потреби в тому, аби довго продовжувати виступ після кульмінаційної точки змісту. Обмежтесь констатацією сюжетної лінії, сконцентруйте всю енергію на тому, аби якомога точніше передати відчуття.
^ Стоячи на одній нозі
Ведіть підготовку до виступу доти, допоки вам не вдасться знайти яскравий початок та ефектну кінцівку виступу. А потім – зробіть максимум зусиль для того, щоб зробити якомога коротшим те, що посередині (власне – сам виступ).

Курйозні приклади. Під час однієї дуже протяжної проповіді один молодик (на ім’я ^ Евтіх) задрімав на підвіконні та випав з вікна,зламавши при цьому собі шию. Можливо, навіть після цього св. Савл продовжував свою промову…

Один лікар, виступаючи в Університетському клубі в Брукліні допустив жахливу нетактовність, коли о другій годині ночі, коли до нього дійшла черга виступити, затягнув промову (нудну та незрозумілу) на 45 хвилин… Йому б обмежитись 4-5 тезами, та розпустити слухачів по домівкам, а він! В той час вся аудиторія ладна була переламати йому всі кістки (подібно Евтіху).

Взагалі – припиняйте промову тоді, коли публіка воліла б слухати ще та ще. Це дасть вам можливість бути бажаним та доторкнутись до слави. Але цей момент може відчути лише досвідчений та талановитий оратор, а не початківець.

На рахунок тривалості виступу, то головним критерієм є максимальна конкретність та лаконічність з метою висвітлення теми. Врешті, публічний виступ – не забіг на визначену дистанцію. Ви є автором. Ви несете відповідальність за успішність або провал вашої ініціативи! В одному племені дозволялось виступати рівно стільки, скільки зможе оратор вистояти на одній нозі. Спробуйте!
РЕЗЮМЕ:
1. Фінал – ключовий момент виступу. Сказане під кінець запам’ятається найбільше!
2. Не говоріть у кінці: «Мабуть, це все, що я хотів сказати…», бо це зробить з вас дурня.
3. Готуйте завершення завчасно, як це робили великі оратори.
4. Пам’ятайте про 7 варіантів завершення, які можуть бути успішними за умови доречності та своєчасності:

- підведення підсумків (резюме);

- заклик до дії;

- щирий комплімент;

- вдалий жарт по темі;

- поетична цитата;

- цитата з Біблії або від великої людини;

- кульмінація як фінал (але до кульмінації необхідно дібратись, а це ой як непросто!);
5. Придумайте сильний та яскравий початок і кінець. Проміжок між ними зведіть до мінімуму (як тільки зможете). Завершайте виступ тоді, коли публіка чекає продовження. Бо за піком популярності приходить перенасичення.


Схожі:

План-конспект заняття Мистецтво спілкування та публічного виступу. Підтема iconПлан-конспект заняття Мистецтво спілкування та публічного виступу. Підтема
Техніка мови — це майстерність публічного виступу, ділового спілкування людей за допомогою мовних конструкцій, що створюються на...
План-конспект заняття Мистецтво спілкування та публічного виступу. Підтема iconПлан-конспект заняття Мистецтво спілкування та публічного виступу. Підтема
Техніка мови — це майстерність публічного виступу, ділового спілкування людей за допомогою мовних конструкцій, що створюються на...
План-конспект заняття Мистецтво спілкування та публічного виступу. Підтема iconПлан-конспект заняття Мистецтво спілкування та публічного виступу. Підтема
Головне – пам’ятати про те, що дуже важливим є те, як ви говорите. В цей час зміст відходить на задній план
План-конспект заняття Мистецтво спілкування та публічного виступу. Підтема iconПлан-конспект заняття Мистецтво спілкування та публічного виступу. Підтема
Головне – пам’ятати про те, що дуже важливим є те, як ви говорите. В цей час зміст відходить на задній план
План-конспект заняття Мистецтво спілкування та публічного виступу. Підтема iconПлан-конспект заняття Мистецтво спілкування та публічного виступу. Підтема
Перш ніж знову поговорити про техніку мови, спробуємо розглянути досвід найбільш успішних ораторів (за мотивами праць Дейла Карнегі,...
План-конспект заняття Мистецтво спілкування та публічного виступу. Підтема iconПлан-конспект заняття Мистецтво спілкування та публічного виступу. Підтема
Перш ніж вчергове поговорити про техніку мови, знову спробуємо розглянути досвід найбільш успішних ораторів (за мотивами праць Дейла...
План-конспект заняття Мистецтво спілкування та публічного виступу. Підтема iconПлан-конспект занять до теми «Мистецтво спілкування та публічного...
Техніка мови — це майстерність публічного виступу, ділового спілкування людей за допомогою мовних конструкцій, що створюються на...
План-конспект заняття Мистецтво спілкування та публічного виступу. Підтема iconПлан-конспект заняття Тема: Ази економічної освіти
...
План-конспект заняття Мистецтво спілкування та публічного виступу. Підтема iconПлан-конспект заняття Мистецтво спілкування та публічного виступу. Підтема
Коли Карнегі запитав у ректора Північно-Західного університету доктора Лінна Гарольда Хафа про те, який головний урок він виніс зі...
План-конспект заняття Мистецтво спілкування та публічного виступу. Підтема iconПлан-конспект індивідуального заняття Тема: Ази економічної освіти
...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2013
звернутися до адміністрації
mir.zavantag.com
Головна сторінка